شمسه رشد(رشد جمعه ها شماره ۸)
 جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
بسم الله الرحمن الرحیم
رشد جمعه ها
شماره ۸ از ۱۴

سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع "ظرفیت بالای عاشورا جهت رشد بشر"
 
عاشورای اباعبدالله (ع) ظرفیت بسیاری برای رشد بشر دارد. شاید دلیل اینکه معصومین بعد از امام حسین (ع) با اینکه گرفتار خلفای جور بودند ولی عاشورای دیگری برپا نکردند به جهت این بود که همین یک عاشورا کافی بود که انسان ها را به‌ نهایت قرب برساند. باید همین عاشورا را حفظ کرد و از انحرافات و تحریف ها مصون داشت. همه ائمه بعد از امام حسین (ع) تلاششان در جهت حفظ عاشورا بود.
انسان باید بتواند با عاشورای اباعبدالله سالک شود و از هر جهتی به رشد برسد و زیارت عاشورا درسنامه این سلوک است. اولین قدم برای رشد با عاشورا قدمی است که معصوم (ع) بر میدارد؛ یعنی ما با عبادتِ معصوم رشد می کنیم و این قدم، قدم بلاست که بالاترین مرتبه عبادات معصومین است. امام حسین (ع) خودش این قدم اول را برداشت و در متن بلا ذره ای خلاف بندگی انجام نداد و نه فقط صابر بلکه شاکر هم بود. بلای معصوم نه فقط خودش را رشد می دهد بلکه رحمتی نازل می کند که دیگران را هم به رشد می رساند. اکثر بلاهایی که خدا به ما می دهد کفاره و تاوان اعمال خودمان است برای اینکه ما بیدار شویم و به مسیر عبودیت برگردیم.
بلاهای معصومین کفاره ای نیست بلکه ترفیعی است و به بلا دچار می شوند تا مرتبه و درجه شان بالا برود. امام سجاد (ع) تا ۳۴ سال بعد از عاشورا هم اشک چشمشان جاری بود چون بلای عاشورا بلای خیلی سنگینی بود.
 
در این سلوک عاشورایی قدم دوم را ما باید برداریم و کسی می تواند از این رحمتی که سیدالشهدا پایین آورده است مستفیض شود که به اندازه ظرفیت و معرفت خودش عاشورا را درک کند و به اندازه ظرفیت خودش به بلای عاشورا مبتلا شود.
نظــــرات
نام
ایمیل
  (نمایش داده نخواهد شد)
متن نظر